امروز: پنج شنبه ۲-اردیبهشت-۱۴۰۰ / الخميس 11-رمضان-1442 / Thursday 2021-April-22

مناسبت روز
پیام روز :

گزارش عملکرد دهه کرامت ۹۸

گزارش عملکرد دهه کرامت ۹۸

گزارش دهه کرامت ۱۳۹۸
دفتر آستان قدس رضوی منطقه شش تهران

مقدمه
با تبریک ایام نورانی و پُر برکت دهه کرامت و ولادت با سعادت امام رضا (علیه السلام) و حضرت معصومه (سلام الله علیها) به استحضار می رساند که بعد از برنامه ها ی ایام ماه مبارک رمضان و افطاری های ساده رضوی ، بلافاصله ستادی به نام دهه کرامت منطقه شش با مسئولیت جانشین منطقه برادر محمد خدمتی تشکیل و جلسات مستمر هفتگی برگزار گردید .
ابتدا با توجه به برنامه های انجام شده سال گذشته و بعد توان و امکانات موجود ارزیابی و پیشنهادات جمع آوری شد ، سپس با دریافت چهل و دو عنوان برنامه آستان قدس رضوی استان تهران ، بیست و دو برنامه به شرح ذیل برای روزهای مختلف تنظیم برنامه شد و اقدامات با حداکثر توان و ظرفیت موجود و افراد ، با دقّت و حساسیّت خاص با عشق و معرفت برای آقا و پیشوایمان ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (علیه السلام) بعمل آمد .
ان شاالله که این نوکری ها مورد رضایت و قبول بارگاه الهی قرار گیرد .
علیرضا جانه
مسئول آستان قدس رضوی منطقه شش تهران

فهرست برنامه های اجرا شده :
موضوع صفحه
۱٫ برگزاری شب شعر رضوی ۶
۲٫ شکوفه های نور (جشن میلاد حضرت معصومه (س) و جشن ویژه دختران) ۱۰
۳٫ بزم حجاب فاطمی (اهداء چادر و تجلیل از دختران با هدف ترویج فرهنگ عفاف و حجاب) ۱۸
۴٫ نامه ای به کریمه دور از امام (نوشتن نامه ای به حضرت معصومه (ع) و تشویق و قرائت در جشن دختران) ۲۰
۵٫ اهداء جهیزیه به زوج های جوان نیازمند ۲۱
۶٫ آغوش پدرانه (حضور در مناطق محروم و گره گشایی از محرومین ) ۲۴
۷٫ اهداء هشت سبد کالا به سیل زدگان ۲۸
۸٫ به رسم ادب (دیدار با خانواده معظم شهدا و ایثارگران) ۲۹
۹٫ نادیان سلامت جسمانی (بازدید از چهره های شاخص اخلاقی ورزشی و تجلیل از آنها) ۳۴
۱۰٫ همایش پیاده روی خانوادگی ۳۷
۱۱٫ تکریم خدمتگزاران (دیدار با مسئولین منطقه ) ۳۸
۱۲٫ دلدادگان رضا(علیه السلام) (مراسم نمادین غبار روبی مزار شهدای گمنام ) ۴۰
۱۳٫ جاروکشی نمادین (تداعی نمادهای حرم رضوی با همخوانی ذکر جاروکشی حرم در مزار شهدا) ۴۳
۱۴٫ تولد دوباره من ( حضور در مراکز ترک اعتیاد و دیدار با بهبود یافتگان) ۴۵
۱۵٫ همایش زوجین (زندگی به سبک رضوی) ۴۸
۱۶٫ مشاوره خانواده رضوی (مشاوره خانواده با حضور روانشناسان مجرب و متعهد) ۵۲
۱۷٫ هیئت خدام الرضا(علیه السلام) –حضور خادمیاران منطقه شش تهران ۵۳
۱۸٫ آرام جان ( حضور در بیمارستان ها و مراکز درمانی) ۵۵
۱۹٫ منجیان جان انسانی (دیدار با پزشکان و پرستاران) ۵۸
۲۰٫ فدائیان ولایت(بازدید از مراکز نیروهای مسلح) ۶۰
۲۱٫ نور الثقلین (حضور در مرکز قرآنی و هیأت مذهبی ) ۶۴
۲۲٫ بزم نور با حضور خادمیاران (جشن میلاد امام رضا (ع) و تجلیل از خانواده شهدا ، ورزشکاران و خادمیاران ) ۶۶

۱٫برگزاری شب شعر آیینی :
همزمان با آغاز ایام مبارک دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه (س) در روز پنجشنبه مورخ ۱۳/۰۵/۱۳۹۸ در خانه محله ساعی ، به همت کانون شعرو ادب سوّمین شب شعر رضوی با حضور شاعران دختر و شعرای دعوت شده به برنامه همزمان با جشن روز دختر برگزار گردید .
این برنامه که با جشن میلاد حضرت معصومه (س) و روز دختر بطور همزمان برگزار شده بود برنامه های متعددی داشت که از جمله آن شعرخوانی سرکار خانم الهام کریمی و کیانا مشایخی و آقایان عرفان آتشبار و سجاد شاکری در وصف ائمه اطهار (ع)بود که برای حاضرین قرائت نمودند و در پایان برنامه نیز از آنان تجلیل بعمل آمد .

شب شعر آیینی – خانه محله ساعی- پنجشنبه ۱۳/۰۴/۹۸

 

شعرخوانی خانم ها  الهام کریمی و کیانا مشایخی

 

شعرخوانی آقایان عرفان آتشبار و سجاد شاکری

 

تقدیر از شعرایی که در وصف ائمه اطهار شعر سروده و در برنامه قرائت نمودند

 

۲٫ شکوفه های نور (جشن میلاد حضرت معصومه (س) و جشن ویژه دختران)
جشن ولادت حضرت معصومه (س) در اولین روز از دهه ی کرامت به منظور تجلیل از مقام این بزرگوار و تکریم مقام دختر و حمایت از عفاف و حجاب در سرای محله ی ساعی واقع در خیابان ولی عصر (عج) به همت تشکل بانوان برگزار گردید .
در این جشن که بالغ بر ۱۰۰ نفر از خادمیاران و اهالی محله ی ولی عصر حضور داشتند با تلاوتی از قرآن و‌دکلمه ای در خصوص مقام والای حضرت معصومه (س) آغاز شد . در ادامه حاضرین از شعرخوانی چندین شاعر برتر منطقه شش و شاعرین دختر دبیرستانی که دعوت ما را پذیرفته و حضور داشتند ، بهره مند شدند .
سخنرانی سرکار خانم افتخاری نماینده ی محترم مجلس شورای اسلامی در حدود ۴۰ دقیقه در خصوص تهاجم فرهنگی و ارزش مقام بانوان و آرامش در دینداری ، اجرای دختر ده سال حافظ کل قرآن با همراهی پدر بزرگوارشان ، اجرای شعرخوانی و دکلمه خوانی دختران شهید مدافع حرم شهید انصاری و شهید باغبانی در وصف ائمه اطهار (ع) که به همت کانون شهدا به برنامه دعوت شده بودند از دیگر برنامه های برگزار شده بود .
در انتها از مهمانان دعوت شده با تقدیم تابلویی از قطعه متبرک فرش امام رضا تجلیل و تشکر گردید.

۳٫ بزم حجاب فاطمی (اهداء چادر و تجلیل از دختران با هدف ترویج فرهنگ عفاف و حجاب)
در جشن برگزار شده به مناسبت میلاد کریمه اهل بیت (س) به منظور ترویج فرهنگ عفاف و حجاب به دختران شهدای دعوت شده به برنامه که در آستانه ی سن تکلیف بودند چادرهایی به رسم یادگاری تقدیم گردید .

۴٫ نامه ای به کریمه دور از امام (نوشتن نامه ای به حضرت معصومه (ع) و تشویق و قرائت در جشن دختران)
یکی از برنامه های اجرا شده در دهه کرامت که در جشن میلاد حضرت معصومه (س) برگزار گردید ، نوشتن نامه ای به کریمه دور از امام بود که توسط مهمانان جشن نوشته شد و در انتها به یکی از نوشته های برتر و برگزیده هدیه به رسم یادبود تقدیم گردید .

۵٫ اهداء جهیزیه به زوج های جوان نیازمند
به همت تشکل بانوان جهیزیه ای با کمک خیرین تهیه و در منطقه کوره فرنگی به خانواده نیازمند تقدیم گردید .
همچنین به همت کانون محرومیت زدایی سه بسته حمایتی جهیزیه تهیه و در دهه کرامت به سه خانواده نیازمند تقدیم گردید .

۶٫ آغوش پدرانه (حضور در مناطق محروم و گره گشایی از محرومین )
در روز ولادت امام رضا (ع) تشکل بانوان با همراهی کانون جهادی ضمن تهیه مقداری شیرینی و میوه در بسته های تزئین شده به همراه کارت هدیه آستان قدس رضوی و نمک تبرک برای امر سرکشی و دلجویی از خانواده ها مستمند به شهرک انقلاب واقع در مامازند (۲۰ کیلومتری جاده تهران –سمنان ) مراجعه و مشکلات آنها بررسی تا در جهت رفع آن اقدام گردد .
از برنامه های برگزار شده در این بازدید مسابقه مطالعه و خلاصه نویسی با هدف ارتقای سطح آگاهی و هوشیاری بود که مقرر گردید به بهترین خلاصه نویسی در روز ۱۲ مرداد ماه مصادف با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فا طمه (س) هدیه ای تقدیم گردد .
همچنین در تاریخ ۱۶/۰۴/۹۸ نیز به همت خیرین عزیز تعداد ۶۰ بسته غذا و همچنین بسته های میوه و شیرینی در میان کودکان کارخانه مهر واقع در دروازه غار توزیع گردید . لازم به توضیح است که این حرکت بطور منظم هر ماه انجام می شود .

۷٫ اهداء هشت سبد کالا به سیل زدگان
در دهه کرامت به همت کانون محرومیت زدایی نسبت به تهیه هشت سبد کالا و یک سری لوازم ضروری زندگی جهت سیل زدگان خوزستان اقدام و ارسال گردید .

۸٫ به رسم ادب (دیدار با خانواده معظم شهدا و ایثارگران)
در روز جمعه ۱۴ تیر ماه در دومین روز از دهه کرامت به همت کانون شهدا :
دیدار و سرکشی از خانواده اولین شهید مدافع حرم شهید محرم ترک ، خانواده شاعر و مداح اهل بیت شهید غلامعلی رجبی ، شاعر شعر :
«قربون کبوتر های حرمت امام رضا قربون این همه لطف و کرمت امام رضا»
خانواده شهید دفاع مقدس مهدی شجاعیان و بازدید و دلجویی از بردار جانبازو آزاده دفاع مقدس آقای علی حسینی که ۱۰ سال اسیر بوده و جانبار ۷۰% می باشد ، برگزار گردید .
در کلیه دیدارها تبرک و زیارت بیرق امام رضا(ع) توسط خانواده هاى معظم شهدا و ایثارگران انجام گرفت و نسبت به ثبت و ضبط خاطرات شهدا و آزاده ى نامبرده، اقدام صورت پذیرفت .

۹٫ نادیان سلامت جسمانی (بازدید از چهره های شاخص اخلاقی ورزشی و تجلیل از آنها)
روز شنبه ۱۵ تیرماه مصادف با سومین روز از دهه کرامت به همت کانون ورزش جهت دیدار با ورزشکاران و کشتی گیران تیم ملی آزاد به خانه کشتی مراجعه و ضمن دیدار با آنها و سخنرانی مسئول محترم دفتر آستان قدس رضوی منطقه شش تهران ، از ورزشکاران حاضر در برنامه تقدیر و نجلیل بعمل آمد .
لازم به ذکر است خبر این دیدار در سایت خانه کشتی بصورت کامل و تصویری درج گردیده است .

۱۰٫ همایش پیاده روی خانوادگی
به همت کانون ورزش روز جمعه ۲۱ تیرماه مصادف با نهمین روز از دهه کرامت همابش پیاده روی خانوادگی در پارک ساعی برگزار گردید .

۱۱٫ تکریم خدمتگزاران (دیدار با مسئولین منطقه )
روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه در هفتمین روز از دهه کرامت با حضور مسئول محترم دفتر آستان قدس منطقه شش و معاونت و سایر خادمیاران همراه به شهرداری منطقه شش مراجعه و ضمن دیدار با شهردار محترم منطقه بابت همکاری های انجام شده طی سال گذشته و همکاری های آتی تشکر و قدردانی گردید .

۱۲٫ دلدادگان رضا(علیه السلام) (مراسم نمادین غبار روبی مزار شهدای گمنام )
در هفتمین روز از دهه کرامت به همت کانون شهدا ، غبار روبی مزار شهدای گمنام بر سر مزار شهدای گمنام واقع در وزارت نفت با حضور خادمیاران ، بسیجیان وزارت نفت و پرسنل حاضر برگزار گردید . این مراسم پس از نماز جماعت ظهر و عصر با قرائت قرآن ، صلوات خاصه و مداحی ، با تقدیم گل بر سر مزار شهدای گمنام اجرا گردید .

۱۳٫جاروکشی نمادین (تداعی نمادهای حرم رضوی با همخوانی ذکر جاروکشی حرم در مزار شهدا)
در روز ۱۹ تیر ماه و در زمان حضور بر سر مزار شهدای گمنام وزارت نفت ، جاروکشی نمادین با همخوانی ذکر جاروکشی و مداحی برگزار گردید .
در انتها با مراجعه به بیمارستان وزارت نفت ملاقات از بیماران با پرچم متبرک انجام پذیرفت .

۱۴٫تولد دوباره من ( حضور در مراکز ترک اعتیاد و دیدار با بهبود یافتگان)
روز چهارشنبه ۱۹ تیر ماه ، به همت کانون بهداشت و درمان ، بازدید از کمپ بازپروری و دیدار صمیمانه با افراد در حال بهبودی در کمپ نوید دهندگان واقع در احمدآباد مستوفی صورت پذیرفت .
پس از بازدید از نانوایی، حمام، استخر، کارگاه، کتابخانه، نمازخانه و… مجموعه، مراسم با گفت و گوی صمیمانه جناب آقای تقوی با اعضاء کمپ و سخنرانی ایشان شروع شد و پس از سخنرانی جناب آقای جانه، مولودی خوانی آقای تمیمی و آقای ملکی انرژی و شور و نشاط خاصی به افراد درحال بهبودی بخشیدو مقرر شد تعدادی از افراد کمپ، پس از بهبودی کامل برای زیارت حرم علی ابن موسی الرضا علیه السلام به همت جناب آقای پورسینا به مشهد مقدس اعزام شوند.
صلوات خاصه و تبرکی های حرم آقا علی ابن موسی الرضا علیه السلام به افراد کمپ اهداء و به پرچم حرم متبرّک گردید و از زحمات آقای کرمی مسئول کمپ و همکاری ایشان با ستاد آستان قدس رضوی منطقه ۶ تقدیر و تابلو فرش متبرّک حرم به ایشان تقدیم شد.

۱۵٫همایش زوجین (زندگی به سبک رضوی)
روز پنجشنبه ۲۰ تیر ماه مصادف با هشتمین روز از دهه کرامت به همت و دعوت تشکل خانواده همایش زوجین در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی با حضور خادمیاران و زوجین برگزار گردید

۱۶٫مشاوره خانواده رضوی (مشاوره خانواده با حضور روانشناسان مجرب و متعهد)
در دهه کرامت تشکل خانواده با حضور در مراسم هیئت خدام الرضا و جشن میلاد امام رضا (ع) نسبت به ارائه مشاوره خانواده اقدام نمودند .

۱۷٫هیئت خدام الرضا(علیه السلام) –حضور خادمیاران منطقه شش تهران
روز جمعه ۲۱ تیر ماه مصادف با نهمین روز از دهه کرامت خادمیاران منطقه شش تهران نیز با حضور در ابن بابویه در مراسم خادمیاران استان تهران حضور بهم رساندند .

۱۸٫آرام جان ( حضور در بیمارستان ها و مراکز درمانی)
روز شنبه ۲۲ تیر ماه مصادف با آخرین روز از دهه کرامت ، به همت کانون بهداشت و درمان ملاقات از بیماران بیمارستان امام رضا (ع) با حضور خادمیاران منطقه شش تهران و همراهی خادمان آقا علی ابن موسی الرضا علیه السلام به همراه پرچم متبرّک برگزار گردید . کاروان خادمین آقا علی ابن موسی الرضا علیه السلام با حضور در بخش های مختلف بیمارستان با مدح خوانی و توزیع هدایای متبرک حرم برای سلامتی بیماران دعا کردند و بیماران با زیارت معنوی و عاشقانه پرچم حرم امام رضا علیه السلام، متبرک گردیدند.
ملاقات از مداح اهل بیت حاج یونس حبیبی در بیمارستان ساسان نیز برنامه ای بود که در روز یکشنبه ۲۳ تیر ماه به همت کانون بهداشت و درمان انجام شده است .

۱۹٫منجیان جان انسانی (دیدار با پزشکان و پرستاران)
در روز شنبه ۲۲ تیر ماه پس از عیادت از بیماران از پزشکان و پرستاران هر بخش نیز تقدیر و هدایای متبرک حرم به ایشان تقدیم شد. همچنین روز یکشنبه ۲۳ تیر با پرچم متبرک حرم در جلسه روزانه پزشکان و دانش آموختگان پزشکی بیمارستان حاضر و پس از اهداء صلوات خاصه و نمک متبرک به پزشکان از زحمات ایشان نیز تقدیر به عمل آمد.

۲۰٫فدائیان ولایت(بازدید از مراکز نیروهای مسلح)
روز شنبه ۲۲ تیر ماه و در آخرین روز از دهه کرامت ، با حضور خادمان آقا علی ابن موسی الرضا علیه السلام به همراه پرچم متبرّک
دیدار با صدها نفر از فرماندهان، درجه داران و سربازان پادگان دژبان ارتش برگزار گردید در این دیدار پس از سخنرانی جناب آقای تقوی و مسئول عقیدتی سیاسی پادگان، نماز جماعت برگزار و سپس کاروان خادمین به همراه فرماندهان بر مزار شهید گمنام در میدان صبحگاه پادگان حاضر و ادای احترام نمودند و مزار شهید بزرگوار با گلاب حرم امام رضا علیه السلام شستشو داده شد.

۲۱٫نور الثقلین (حضور در مرکز قرآنی و هیأت مذهبی )
این مراسم نیز به همت کانون قرآن روز شنبه ۲۲ تیر ماه در مسجد ثارالله واقع در شهرک والفجر برگزار گردید ، در این مراسم قاریان بزرگوار استاد بیژنی و استاد برقه ای حضور داشتند و با تلاوت زیبای خود به مراسم رنگ و بوی خاص بخشیدن و در انتهای مراسم از آنها تقدیر بعمل آمد .

۲۲٫بزم نور با حضور خادمیاران (جشن میلاد امام رضا (ع) و تجلیل از خانواده شهدا ، ورزشکاران و خادمیاران )
روز یکشنبه مورخ ۲۳/۰۴/۱۳۹۸ ، به رسم سال گذشته جشنی به مناسبت میلاد امام رضا (علیه الاف التحیه و الثناء) و دهه کرامت در سالن اجتماعات مرکز همایش های مدیریت صنعتی برگزار و از مسئولین منطقه شش ، خیرین ، خانواده شهدا ، ورزشکاران مدال آور با اخلاق و خادمیاران تکریم گردید .
ارائه گزارش توسط جانشین مسئول منطقه شش آستان قدس رضوی درخصوص فعالیت های خادمیاران منطقه در طول سال گذشته همراه با کلیپی شامل تصاویر فعالیت ها ، تواشیح خوانی ، مداحی ، تکریم از خیرین ، ورزشکاران مدال آور با اخلاق ، خانواده شهید مهدی پور و خادمیاران فعال با اهدا لوح تقدیر و تابلوی قطعه ای از فرش متبرک حرم مطهر امام رضا(ع) ، برگزار مسابقه و اهداء تابلو فرش و ان یکاد به هشت نفر از کسانی که پاسخ صحیح داده بودند و اهداء جوایز برندگان مسابقه کتاب خوانی که در جشن میلاد حضرت معصومه (س) برگزار شده بود ، از جمله برنامه های اجرا شده در مراسم بود .

ان شاالله مورد قبول و تأیید آقا علی ابن موسی الرضا (ع)قرار گرفته باشد .
التماس دعا